Zasady bezpiecznego spędzania czasu w letnie upały.

Lato oraz wakacje to czas wypoczynku dla dzieci i wzmożonych prac przy zbiorze plonów dla rolników. Na obszarze całego kraju przez najbliższe miesiące będzie utrzymywała się bardzo wysoka temperatura jak również można się będzie spodziewać burz, miejscami dość silnych. Utrzymywanie się wysokiej temperatury powietrza może mieć negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi, ruchu kołowego i szynowego, funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i sieci wodociągowej, a także dla zagrożenia pożarowego w lasach. Przedstawiamy kilka zasad, których należy przestrzegać w okresie letnim:

1. CHROŃ SIĘ PRZED SŁOŃCEM
W czasie upałów, kiedy temperatura powietrza osiąga ponad 30 stopni Celsjusza, nietrudno jest poważnie zaszkodzić własnemu zdrowiu. Aby tego uniknąć i bezpiecznie przetrwać najgorętsze dni warto pamiętać aby:
1. Pić jak najwięcej wody.
2. Jedz rozważnie. Doskonałym pomysłem jest spożywanie owoców dostarczających wodę (np. arbuz, mango)
3. Odpowiednio się ubieraj. Wybieraj jasne ubrania, a wychodząc na słońce obowiązkowo należy chronić głowę zakładając np. kapelusz..
4. Schładzaj powietrze. Zadbaj, aby nie siedzieć cały dzień w słońcu oraz nagrzanych pomieszczeniach.
5. Unikaj słońca. Między godziną 10 a 16 unikaj dłuższego przebywania na słońcu i zwiększonej aktywności fizycznej. Promieniowanie UV jest wtedy największe i najbardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia.
6. Używaj kremu z filtrem. Dzięki temu unikniesz poparzeń słonecznych skóry.

2. BEZPIECZNIE KORZYSTAJ Z KĄPIELISK I MIEJSC DO WEDKOWANIA
Spędzając czas wolny „na wodą”, pamiętaj by korzystać z nich z rozwagą. Bezwzględnie przestrzegaj zasad plażowania, kąpieli i wędkowania, a także pilnuj dzieci, jeśli są z tobą! Gdy zauważysz, że ktoś tonie, wezwij ratownika lub gdy go nie ma w pobliżu, telefonuj pod nr 601-100-100 albo 112. Kilka zasad o których warto pamiętać:
1. Kąp i wędkuj w miejscach wyznaczonych i strzeżonych.
2. Przestrzegaj zakazów.
3. Nie skacz do wody. Skakanie „na główkę”, zwłaszcza do nieznanej wody, może skończyć się tragicznie,
4. Nie wchodź do wody oraz nie wędkuj po alkoholu. alkohol zaburza zmysł nie tylko widzenia, ale także obniża zdolności do racjonalnej oceny sytuacji.
5. Nie wchodź do wody tuż po jedzeniu. Odczekaj przynajmniej pół godziny, zanim wskoczysz do wody i zaczniesz pływać. W odwrotnym przypadku mogą złapać Cię mdłości, ból brzucha lub skurcz
6. Nie wskakuj do wody nagle i po opalaniu. Najpierw opłucz wodą kark, okolice serca, ramiona, brzuch, nogi. To szczególnie istotne w przypadku wcześniejszego opalania się – wskakiwanie do wody, będąc rozgrzanym po opalaniu się, może skończyć się groźnnie dla zdrowia
7. Założ dziecku na rękę opaskę, na której zapisz swój numer telefonu.
3. NIE WCHODŹ DO LASU PO WYDANIU OSTRZEŻENIA
Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych codziennie określają stopnie zagrożenia pożarowego lasu. W powiecie zambrowskim w okresie letnim, który często jest nawiedzany przez suszę przeważa wysoki stopień zagrożenia pożarowego. Okresowy bezwzględny zakaz wstępu do lasu, wprowadza również nadleśniczy przy dużym zagrożeniu pożarowym, jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10%.

4. NIE PRZECIĄŻAJ SIECI ELEKTROENERGETYCZNEJ
W czasie upałów podkręcamy klimatyzację i wentylatory w biurach i domach, czym mocno obciążamy sieć energetyczną. Elektrownie wymagają chłodzenia, co latem również jest utrudnione dlatego pracują z mniejszą mocą.  Nalezy się liczyć ze spadkami mocy i przerwami w dostawach prądu oraz tzw. „stopniami zasilania” w godzinach dziennych.

5. Burze i silny wiatr
Lato to również pora pojawiania się burz, często z silnym wiatrem i ulewnym deszczem. Aby bezpiecznie przetrwać nawałnice należy:

  • pozostać w domu, nie wychodzić chyba że jest to naprawdę konieczne,
  • trzymać się z daleka od otwartych okien, drzwi, kominków, piecy, umywalek, wentylatorów i urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu,
  • nie używać telefonu,
  • nie używać na zewnątrz przedmiotów takich jak wędki, kije golfowe,
  • nie przenosić łatwopalnych materiałów w otwartych pojemnikach,
  • nie przebywać w wodzie jak i w małych łódkach,
  • zostać w samochodzie gdy jest się w trakcie podróży (samochody są jednymi z bezpieczniejszych miejsc do ukrycia się),
  • poszukać schronienia w budynku, jaskini, kanionie,
  • jeśli nie ma w pobliżu schronienia należy unikać wysokich obiektów w okolicy,
  • poszukaj obniżeń terenu (wąwóz, dolina). Trzymaj się z dala od obiektów metalowych, jak np. siatki, słupy natomiast osoby przebywające w większej grupie powinny się rozproszyć.

Rekomendacja Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku

image_printDrukuj

Komentowanie jest wyłączone.