Gminny Dzień Seniora w Kołakach Kościelnych

Ogólnopolski Dzień Seniora przypadający 14 listopada ma za zadanie kształtować postrzeganie osób starszych w społeczeństwie. To również wyraz uznania i szacunku za wychowanie i mądrość, jakimi obdarowują młodsze pokolenia. Z tej okazji 19 listopada zorganizowana została uroczystości Gminnego Dnia Seniora, na którą przybyli ks. Proboszcz Zbigniew Choromański, ks. Wikary Piotr Ćwikła, Pani Przewodnicząca Rady Gminy Dorota Sobol oraz Radni i Sołtysi, Dyrektor Szkoły Podstawowej Henryk Rakoczy i Wicedyrektor Halina Tymińska, Przedstawiciele Urzędu Gminy Kołaki Kościelne, Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie, Prezes Gminnego Związku OSP RP Adam Łubnicki, a przede wszystkim Szanowni Seniorzy.

To dzięki Wam nie pokryły się kurzem nasze obyczaje, to z Waszych ust młodsze pokolenia dowiadują się prawdy o minionym czasie, to Wasze ręce i serca sprawiły, że rodzinne domy stały się bezpieczną przystanią dla dzieci i wnuków. To Wy drodzy Seniorzy wychowujecie często młode pokolenie naszych mieszkańców, odprowadzacie do przedszkola, odrabiacie z nimi lekcje, przekazujecie historie i lokalne zwyczaje, gdy rodzice zajmują się pracą. Jest jedna sentencja, która idealnie oddaje sens Waszej roli: „Bóg nie mógł być wszędzie, dlatego stworzył babcie i dziadka”. W tym uroczystym dniu proszę abyście przyjęli moje najserdeczniejsze życzenia. Życzę Wam długich lat życia w dobrym zdrowiu, pełnych radosnego ciepła rodzinnego, pogody ducha, a każdy dzień niech dostarcza wiele radości i uśmiechu na twarzy.” – mówił w swoim wystąpieniu Wójt Sylwester Jaworowski.

Następnie głos zabrał Pan Dyrektor Henryk Rakoczy, wskazując, że Seniorzy są grupą, która jest ważna w wychowaniu młodzieży, ale też jest ważną częścią lokalnej społeczności, dla której drzwi szkoły są zawsze otwarte: „Nasza Szkoła w swoich programach wychowawczych ma za zadanie wypracowywanie wśród dzieci i młodzieży szacunku do osób starszych. Często widzę Szanownych Seniorów gdy przyprowadzacie i odbieracie wnuki. Chcę abyście się Państwo również dobrze czuli w tej szkole. Zapraszam serdecznie na wszystkie działania sportowe- spacery z kijkami, rowery, również hala sportowa jest do Państwa dyspozycji„.

Przed licznie przybyłymi mieszkańcami wystąpiły grupy artystyczne działające przy Stowarzyszeniu „Szansa” z Zambrowa, które są idealnym odzwierciedleniem tego jak ludzie w różnym wieku potrafią ze sobą współpracować, zagospodarowywać swój czas i czerpać z tego radość. W skład grup wchodziły Kapela Ludowa ‚Szansa”, Zespól Folklorystyczny „Szansa” oraz solistka Sylwia Paszkiewicz-Garczarek.  Następnie specjalnie dla Seniorów zatańczyły maluchy z Zespołu Przedszkolnego w Kołakach Kościelnych, natomiast młodzież ze szkolnej grupy „Stokrotki” przygotowała krótką część artystyczną. Po tej części odbyła się prelekcja przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie. Mundurowi poruszyli kilka ważnych kwestii dotyczących seniorów, m.in. ostrzegali przed oszustami podającymi się za ,,wnuczków”, fałszywych policjantów, fachowców różnych specjalności czy przedstawicieli firm starających się wyłudzić pieniądze; kwestie bezpieczeństwa na drogach i problematykę stosowania przemocy wobec osób starszych w ramach programu ,,Pomoc, a nie przemoc” przypominając, że osoby te mają prawo do godności osobistej, poszanowania i szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Ostatnią częścią spotkania z okazji Gminnego Dnia Seniora był wieczorek przy kawie i muzyce. Wszyscy obecni mogli potańczyć w żwawych rytmach granych przez Kapelę „Szansa” oraz Pana Organistę Zenona Wójcika.

Mamy nadzieję że Dzień Seniora zapisze się w kalendarzu naszych lokalnych uroczystości na stałe jako forma motywująca do spotkań, bo wiedza i mądrość seniorów, nie może skrywa się w czterech ścianach domu, a powinna być eksponowana. To też dobra chwila do inspirowania mieszkańców do różnych form aktywności. Często się mówi, że tereny wiejskie nie sprzyjają działaniom aktywizującym, ale mimo wszystko pojawiają się różne pomysły stworzenia „Koła Dobrej Gospodyni”, grupowych spacerów z kijkami i innych form, które nie tylko wpływają na nasze zdrowie ale również pozwalają na integracje wśród ludzi i oderwanie się od codziennych trosk. Zapraszamy jako Urząd Gminy do współpracy, zgłaszania pomysłów i wspólnego działania.

Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu „Szansa” w Zambrowie, w szczególności Przewodniczącej Stowarzyszenia Pani Teresie Szumowskiej i Pani Elżbiecie Bagińskiej, Kierownictwu Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Kołakach Kościelnych za przybycie oraz pomoc.

 

Komentowanie jest wyłączone.