Rowerzyści z Kołak w patriotycznym rajdzie rowerowym do Wizny i Góry Strękowej

Zgodnie z przyjętym harmonogramem – 10 czerwca był dla kołakowskich rowerzystów dniem wyjazdu  do Wizny. Celem wycieczki było odszukanie wszystkich murali, czyli malowideł na ścianach budynków, przedstawiających bohaterów oraz sceny batalistyczne z okresu II wojny światowej, a związanych z tą miejscowością lub jej okolicami.

Plan został wykonany w 100%. Rowerzyści podziwiali ogromne portrety kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego – dowódców obrony Wizny.

Kolejne murale przedstawiały: epizod bitwy pod Wizną (07-11.09.1939) z powodu dysproporcji sił zwanej Polskimi Termopilami;  sceny przedstawiające żołnierzy AK Placówki Wizna; wywózki do  Kazachstanu, dokąd w latach 1940-1941 deportowano około 150 wiźnieńskich rodzin; a także mieszkańców tej miejscowości , którzy uczestniczyli w bitwie pod Monte Cassino.

Po odpoczynku w parku, pod pomnikiem poświęconym Żołnierzom Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew” poległym w obronie Wizny we wrześniu 1939 r. rowerzyści zatrzymali się na chwilę przy ostatnim muralu inspirowanym obrazami Chełmońskiego „Żurawie” i ”Krzyż w zadymce” nawiązującego  do otaczającego wieś nadbiebrzańsko-nadnarwiańskiego krajobrazu.

Po tak dużej dawce wiedzy „dla ducha” przyszła kolej na coś „dla ciała”. Regenerujący obiad i chłodne napoje w barze „u Dany” z widokiem na Narew, przywrócił siły i rowerzyści mogli udać się dalej.

W miejscowości Góra Strękowa oddali hołd poległym żołnierzom i ich dowódcy, kpt. Raginisowi, który rozerwał się granatem, aby nie trafić do niemieckiej niewoli.

Po drodze rowerzyści odwiedzili też Zakład Karny w Grądach-Woniecko, jednak „nie zasłużyli” aby wejść na jego teren, więc wykonali jedynie zdjęcia przed bramą.

Przypomnijmy, że ten patriotyczny rajd odbywał się w ramach cyklu „Jedziemy ku Niepodległej”. Był to pierwszy w tym roku dłuższy wyjazd – liczący 74 km. Temperatura powietrza wynosiła powyżej 30 stopni. Zatem można pogratulować organizatorowi i uczestnikom konsekwencji w działaniu oraz doskonałej kondycji fizycznej.

Źródło: Gazetka Gminy Kołaki Kościelne

 

 

image_printDrukuj

Komentowanie jest wyłączone.