Wizyta przedstawicieli Stowarzyszenia Energievision Frankenwald e.V.

28 listopada w gminie Kołaki Kościelne oraz Szumowo gościli przedstawiciele z niemieckiego Stowarzyszenia Energievision Frankenwald e.V., które zajmuje się szeroko pojętą tematyką energii odnawialnej. Stowarzyszenie to współpracuje również  z Województwem Podlaskim.

Swoją wizytę rozpoczęli od gminy Kołaki Kościelne. Pan Wójt Sylwester Jaworowski zaprezentował gościom osiągnięcia gminy w pozyskiwaniu środków Unijnych. Szczególnie interesujące były kwestie związane z technologiami odnawialnymi takimi jak zrealizowane projekty z panelami fotowoltaicznymi, kolektorami solarnymi oraz termomodernizacją Urzędu Gminy i pracującą w nim pompą ciepła.

Następnie goście udali się do gminy Szumowo na spotkanie z Panem Wójtem Jarosławem Cukiermanem. Pierwszym elementem tej części wizyty było zwiedzenie nowo wybudowanego kompleksu przedszkolnego oraz wspólny obiad, który był okazją do wymiany doświadczeń w zakresie pozyskiwania i wykorzystywania środków z funduszy UE. Drugim elementem było zwiedzenie gospodarstwa Państwa Pawła i Justyny Cygan z miejscowości Paproć Duża. Była to okazja do prezentacji poziomu podlaskich gospodarstw, między innymi pracy robota udojowego, którego pracy przyglądali się goście z Niemiec.

Wizyta w gminach Kołaki Kościelne oraz Szumowo pozwoliła przedstawicielom Stowarzyszenia Energievision Frankenwald e.V. na bliższe poznanie terenów wiejskich w województwie podlaskim oraz stopnia innowacyjności w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Goście byli pod wrażeniem rozwoju tych terenów i wyrazili chęć kolejnej wizyty w okresie letnim.

image_printDrukuj

Komentowanie jest wyłączone.