Światowy Dzień AIDS 2019

Światowy Dzień AIDS
W najbliższą niedzielę, 1 grudnia 2019 r. na całym świecie będzie obchodzona 31 rocznica Światowego Dnia AIDS.
Z tą ważną datą wiąże się szereg inicjatyw na rzecz walki z AIDS oraz działań zwracających uwagę społeczeństwa na ciągle aktualny problem epidemii HIV/AIDS.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie informuje o danych z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny z których wynika iż, do 31 lipca 2019 r. roku odnotowano, że w Polsce żyje 24 781 ludzi zakażonych wirusem HIV, u 3 729 osób rozpoznano AIDS, a 1 423 chorych na AIDS zmarło.

Podniesienie świadomości na temat własnego statusu serologicznego jest jedynym sposobem,  żeby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie HIV. Wirus HIV nie powoduje żadnych dolegliwości, objawów, na podstawie, których można stwierdzić zakażenie.  Można nawet przez 10 lat nie wiedzieć o tym, że uległo się zakażeniu.
Państwowa Inspekcja Sanitarna realizuje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS zgodnie z Harmonogramem realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS opracowanego na lata 2017-2021.

Pamiętajcie!
⦁ Po pierwsze, zakażenie HIV wykryte odpowiednio wcześnie, pozwala podjąć właściwe leczenie, zapobiegać rozwojowi choroby i nie dopuścić do rozwinięcia się AIDS.
⦁ Po drugie, test można wykonać anonimowo, bezpłatnie, bez skierowania oraz zapisów w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD).
⦁ PKD – województwo podlaskie
ul. Bema 2 lok. 011, 15-369 Białystok
  Godziny otwarcia: 
poniedziałek 15:00 – 17:30
środa 15:00 – 17:30

image_printDrukuj

Komentowanie jest wyłączone.