310 000 zł z funduszy europejskich na instalacje fotowoltaiczne w Gminie Kołaki Kościelne

Mikroinstalacje OZE w gminie Kołaki Kościelne

Gmina Kołaki Kościelne otrzymała kolejną dotację na budowę instalacji fotowoltaicznych. W ramach projektu zostaną zakupione i zamontowane instalacje, wykorzystujące energię słoneczną o łącznej mocy 49,95 kWp.  Skorzystają z nich chętni mieszkańcy Gminy Kołaki Kościelne, którym zależy na zmniejszeniu opłat za energię i bardziej ekologicznych rozwiązaniach. Wartość tego przedsięwzięcia to ponad 360 tys. zł. Dofinansowanie z funduszy unijnych wyniesie prawie 310 tys. zł.

Dziś podjęliśmy decyzję o przyznaniu dofinansowania kolejnym gminom i innym podmiotom, które ubiegały się o fundusze europejskie przeznaczone dla lokalnych społeczności w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Wartość wszystkich wspartych projektów to prawie 2,2 mln zł, a dotacje wynoszą blisko 2 mln zł – mówi Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego – Cieszę się, że z tych pieniędzy skorzystają mniejsze samorządy, które chcą realizować inwestycje dla dobra mieszkańców.

Zalety fotowoltaiki

1. Niezależność od podwyżek cen prądu

Nikt nie lubi stale rosnących rachunków, które obciążają domowy budżet. Fotowoltaika daje niezależność od wzrostu cen prądu na następne 40 lat. Jest to zatem rozwiązanie umożliwiające oszczędność pieniędzy.

2. Ogólnodostępne źródło energii za darmo

Energia pochodząca ze słońca jest darmowa, a co więcej należy do źródeł odnawialnych. Oznacza to, że masz do niej nieograniczony dostęp.

3. Ekologiczny sposób pozyskiwania prądu

Jedną z najczęściej podkreślanych zalet fotowoltaiki jest niska szkodliwość dla środowiska. Co to oznacza w praktyce? Przy stałej produkcji prądu instalacja nie emituje CO₂, czyli nie ingeruje w środowisko oraz nie wytwarza szkodliwych dla ludzi i zwierząt substancji. Nie wytwarza również opadów, a do ich prawidłowego funkcjonowania nie jest koniecznie doprowadzenie wody.

4. Różnorodność montażu

Panele fotowoltaiczne można zamontować nie tylko na dachu domu, ale również na gruncie oraz budynkach przylegających takich jak garaż czy obiekty gospodarcze.

5. Bezpieczeństwo energetyczne

Korzyść wynikająca z fotowoltaiki to pewność pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną także w przyszłości. Pozwala to również uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu.

6. Brak przerw w dostawie prądu

Panele fotowoltaiczne są skonstruowane w taki sposób, aby wytwarzać energię elektryczną niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Oznacza to, że nigdy nie następuje całkowity spadek produkcji prądu (z wyłączeniem nocy). Ponadto instalacja jest sprawna także w miejscach oddalonych od linii energetycznych.

7. Brak nakładów pracy

Odpowiednio zaprojektowana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna na co dzień nie wymaga z Twojej strony praktycznie żadnej ingerencji, ponieważ jest bezobsługowa.

www.edisonenergia.pl
image_printDrukuj

Komentowanie jest wyłączone.