W Szczodruchach odnaleziono cenne znalezisko!

 

Podczas oczyszczania stawu w miejscowości Szczodruchy pracownicy znaleźli skrzynię niezidentyfikowanego pochodzenia. Jak się później okazało było to znalezisko z okresu wojen napoleońskich pozostawione prawdopodobnie przez maszerujące wojsko. Pomimo 200 lat, podczas których skrzynia przeleżała na dnie akwenu zawartość jest praktycznie nienaruszona. Skrzynia wypełniona była po brzegi carskim złotem z wizerunkiem Cara Rosyjskiego Aleksandra I.

Szacuje się, że znalezisko warte jest ok. 5 milionów złotych. Po długich i żmudnych działaniach archeologów stwierdzili oni, iż jest to pierwszy taki skarb odkryty na terenie województwa podlaskiego. Dzięki znalezisku wzmocni się sytuacja finansowa gminy.

Wójt Gminy Kołaki Kościelne planuje w najbliższym czasie zorganizować wystawę skrzyni do publicznego wglądu.  Ze względu na podniosłą rangę wydarzenia, które spotkało naszą gminę wstęp 2$(kurs dolara na dzień 01.04.2022 r. wynosi 4,18 zł).

O terminie i miejscu będziemy informować na bieżąco na stronie internetowej Urzędu Gminy Kołaki Kościelne oraz na Facebooku.

 

Więcej informacji dostępnych pod adresem: www.największe_odkrycie_w_województwie_podlaskim.pl

image_printDrukuj

Komentowanie jest wyłączone.