Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Kołakach Kościelnych

„Strzeżcie ojczyzny jak strzegły jej pokolenia, które przed nami żyły, 
strzeżcie, gdy ktoś obcy, może jedynie na nowo nas zniewolić.
Ta ziemia droga była tym, którzy za nią oddawali swe życie…”

Jan Paweł II

Sto jeden lat temu wolna Rzeczpospolita znów pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń. A o tym, jak bardzo nasi przodkowie chcieli decydować o swoim losie, świadczą chociażby słowa Adama Mickiewicza, który w Księdze Pielgrzymstwa Polskiego napisał: „O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej – prosimy Cię Panie”.

11 listopada to wielka data w naszej historii, to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.

Z tej okazji 8 listopada 2019r. w Szkole Podstawowej w Kołakach Kościelnych odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów oraz koncert pieśni patriotycznych. We wspólnej wędrówce po kartach historii uczestniczyli: Wójt Gminy Kołaki Kościelne Sylwester Jaworowski, Przewodnicząca Rady Gminy Anna Kulesza oraz Wikariusz Parafii Arkadiusz Ryłka.

Po powitaniu gości przez dyrektora, głos zabrał  Pan Wójt Sylwester Jaworowski. Swoim wystąpieniem wprowadził nas w atmosferę wydarzeń sprzed 11 listopada 1918 roku.  Przypomniał dzieje Polski w okresie poprzedzającym Odzyskanie Niepodległości oraz pierwsze dni wolnego Państwa Polskiego.

Następnie głos zabrał Pan Dyrektor, który skupił się nad znaczeniem słowa patriotyzm. Podał przykłady zachowań patriotycznych na przestrzeni wieków. Główny nacisk położył na znaczenie współczesnego patriotyzmu, który opiera się w głównej mierze na zasadzie bycia dobrym człowiekiem.

Ważnym akcentem Święta Niepodległości, w hołdzie tym, którzy walczyli o wolną Polskę, było złożenie kwiatów przez Wójta, Przewodniczącą Rady Gminy, Dyrektora Szkoły Podstawowej wraz z delegacją młodzieży oraz Księdza Wikarego na grobie trzech Marynarzy poległych w 1920 roku
w obronie ojczyzny, który znajduje się na cmentarzu parafialnym w Kołakach Kościelnych.

image_printDrukuj

Komentowanie jest wyłączone.