Ośrodek Pomocy Społecznej w Kołakach Kościelnych informuje, iż Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych uruchomił możliwość wypożyczania wysokiej jakości technologii wspomagających w ramach programu „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością”.
Wypożyczyć można m.in. urządzenia do sterowania komputerem za pomocą wzroku, oprogramowania wspierające komunikację alternatywną, powiększalniki, aparaty słuchowe, drukarki brajlowskie, notesy dla osób niewidomych, a także podnośniki, wózki czy skutery.
Lista dostępnego sprzętu jest zamieszczona na stronie PEFRON.
Wnioski można składać za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (SOW). System SOW jest dostępny pod adresem” https://sow.pfron.org.pl/
Celem programu „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością” jest zapewnienie dostępności do technologii wspomagających, zwłaszcza do wysoko zaawansowanych rozwiązań technologicznych, dzięki którym osoby z niepełnosprawnościami mogą zwiększać swoje szanse na niezależne życie i pełny udział we wszystkich sferach życia, na równi z innymi osobami. Dzięki powstaniu wypożyczalni osoby z niepełnosprawnością mają możliwość wystąpienia o wypożyczenie potrzebnych im technologii wspomagających czy urządzeń, których nie byłyby w stanie zakupić same. Beneficjenci programu mają możliwość konsultacji z doradcą PFRON, który pomoże w doborze najlepszego rozwiązania.
Kto może wypożyczyć sprzęt
Każdy, kto:
- ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,
w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymał ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chce wypożyczyć.
Jeśli jednak:
- stan zdrowia pogorszył się na tyle, że nie można korzystać z kupionego wcześniej sprzętu lub urządzenia albo w wyniku zdarzeń losowych został on utracony (np. kradzież, zniszczenie) – należy zwrócić się do Centrum informacyjno-doradczego dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) przy oddziale wojewódzkim PFRON. Jeśli opinia CIDON będzie pozytywna, złożenie wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej będzie możliwe.
Umowa i kaucja
Po zawarciu umowy i wpłaceniu 2% kaucji zwrotnej wybrana technologia dostarczana jest bezpośrednio do Beneficjenta, u którego każdorazowo odbędzie się krótki instruktaż, dostosowanie, zamontowanie, czy skonfigurowanie wybranej technologii.
Osoby zainteresowane wypożyczeniem technologii wspomagających na każdym etapie procesu wyposażenia mogą kontaktować się z pracownikami Centrów Informacyjno-doradczych dla osób
z niepełnosprawnością, którzy udzielają potrzebnych wskazówek. Dostępna jest również pomoc za pośrednictwem infolinii obsługiwanej przez RARS.