29 stycznia w Warszawie, w gościnnych progach Muzeum Azji i Pacyfiku, odbyła się uroczystość powitania Chińskiego Nowego Roku Węża, który przypadał właśnie tego dnia.
Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Łączy nas Chiński Nowy Rok”. Na wydarzenie został zaproszony Wójt Gminy Kołaki Kościelne Sylwester Jaworowski oraz przedstawiciele samorządu gospodarczego, dziennikarze, przedsiębiorcy, sympatycy kultury chińskiej.Uroczystość otworzył moderator wydarzenia Marek Traczyk, prezes Stowarzyszenia Polskich Mediów, zapraszając na scenę dyrektora Muzeum Azji i Pacyfiku Józefa Zalewskiego, by przywitał gości i przedstawił miejsce, w którym wydarzenie się odbywało – Muzeum Azji i Pacyfiku, gdzie od ponad 50 lat gromadzi się zbiory i edukuje Polaków na temat kultury krajów Azji i Pacyfiku.
J.E. Sun Linjiang, Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej podziękował gościom za tak liczne przybycie. Cieszę się, że razem możemy świętować to ważne dla narodu chińskiego wydarzenie i wspólnie celebrować Chiński Nowy Rok Węża. Łączy nas Chiński Nowy Rok! – powiedział ambasador.
Główną atrakcją wieczoru była relacja filmowa z uroczystej „Gali Święta Wiosny 2025” CMG, podczas której goście z zapartym tchem oglądali spektakularne tańce, śpiewy i pokazy chińskich artystów. Filmowa Gala była prawdziwą ucztą dla zmysłów. Wykorzystano nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja, aby wzbogacić doznania muzyczne i wizualne, co sprawiło, że widzowie mogli poczuć się jak uczestnicy interaktywnego spektaklu. Film wzbudził ogromne emocje, uznanie i zachwyt, na długo zapadając w pamięć i wywołując żywe dyskusje po uroczystości.
Tradycje chińskiego Nowego Roku i zwyczaje z nim związane omówiły Li Jiaping z Uniwersytetu Warszawskiego i Katarzyna Pawlak, podróżniczka, miłośniczka Chin. Słuchacze dowiedzieli się, że Wąż jest szóstym znakiem w chińskim zodiaku i zajmuje szczególne miejsce w mitologii i kulturze Chin. W przeciwieństwie do zachodnich skojarzeń, gdzie wąż często symbolizuje zdradę lub niebezpieczeństwo, w kulturze chińskiej wąż jest postrzegany jako symbol mądrości, sprytu, tajemniczości i transformacji. Wąż jest również związany z żywiołem ziemi, co podkreśla jego związek z naturą i cyklami życia. W chińskiej mitologii wąż jest często kojarzony z bogactwem i ochroną. Legenda głosi, że węże potrafią przynosić szczęście i chronić przed złymi duchami. Dlatego rok Węża jest uważany za czas, w którym warto inwestować w rozwój osobisty, planować przyszłość i dążyć do osiągnięcia celów.W części artystycznej mogliśmy obserwować przepiękny taniec Deszczowa Noc, choreografię mniejszości etnicznej Dai, w wykonaniu Dai Bingbing z Akademii Muzycznej w Łodzi, ekspresyjny taniec z mieczem Szymona Perczyńskiego z Akademii Muzycznej w Katowicach oraz wysłuchać utworów chińskiego chóru uniwersyteckiego Fanghua, który zaprezentował utwory w języku chińskim i polskim.Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się degustacja chińskich herbat, pokaz kaligrafii oraz poczęstunek w postaci chińskich pierożków i tradycyjnej, pikantno-kwaśnej zupy.
Warszawskie powitanie Chińskiego Nowego Roku było doskonała okazją do zbliżenia naszych narodów, zacieśnienia relacji zarówno ludzkich, jak i biznesowych i pokazało, jak silnym i potrzebnym pomostem między narodami jest wzajemne poznawanie kultury, sztuki i tradycji.Poznawanie innych kultur pozwala ludziom zrozumieć perspektywy, wartości i przekonania przedstawicieli innych narodów. To zrozumienie sprzyja empatii, co z kolei prowadzi do łagodzenia uprzedzeń i stereotypów. Wymiana kulturalna, poprzez sztukę, muzykę, literaturę, czy tradycje kulinarne, wzbogaca doświadczenia jednostek i społeczeństw. To prowadzi do większej tolerancji i otwartości na różnorodność, co jest fundamentem współczesnych społeczeństw.
Organizatorami uroczystości powitania Chińskiego Nowego Roku Węża w Warszawie było Stowarzyszenie Polskich Mediów, Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej, Muzeum Azji i Pacyfiku, Izba Przemysłowo – Handlowa Polska Azja, Instytut Chiński i Towarzystwo Przyjaźni Polsko – Chińskiej.
Źródło:https://polskiemedia.org/laczy-nas-chinski-nowy-rok/
Pragnę serdecznie podziękować za zaproszenie na inaugurację Chińskiego Nowego Roku. To wyjątkowe wydarzenie, które łączy różne kultury i tradycje, jest doskonałą okazją do zacieśnienia więzi między naszymi społecznościami oraz promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia. To wydarzenie jest nie tylko świętem radości i nadziei, ale także doskonałą okazją do poznania bogatej kultury i tradycji, które przybywają z dalekiego Wschodu. Cieszę się, że mogliśmy wspólnie świętować, dzielić się doświadczeniami i uczyć się od siebie nawzajem. Wierzę, że nowy rok przyniesie wiele radości, sukcesów oraz spełnienia marzeń. Życzę wszystkim Państwu pomyślności a także dużo zdrowia.
Z wyrazami szacunku Wójt Gminy Kołaki Kościelne Sylwester Jaworowski